2023. február 07., Budapest / MLKB Sajtóközlemény

Szövetségre lépett a hat meghatározó hazai logisztikai szakmai szervezet alkotta Magyar Logisztikai Kapcsolattartó Bizottság (MLKB) és az Európai Szállítmányozási, Szállítási, Logisztikai és Vámszolgáltatási Szövetség, a CLECAT, amelyet a logisztika szócsövének is hívnak az európai uniós intézményrendszerben.

hirdetés

A CLECAT széles körű kapcsolatrendszere és az Európai Bizottsággal fennálló folyamatos párbeszéde garanciát nyújt a tagállami logisztikai igények, elvárások közvetlen becsatornázására az uniós döntéshozatali folyamatokba. A magyar tagság lehetőséget teremt arra is, hogy naprakész és közérthető információs csatornák nyíljanak a hazai szereplők számára az ágazatot érintő uniós fejlesztések irányairól, illetve az unió által támogatott kutatásokat és innovációkat érintő kérdésekről.

A Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete – NiT Hungary, a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE), a Magyar Szállítmányozók Szövetsége (MSZSZ), a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ), a Magyar Vámügyi Szövetség (MVSZ) és a HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület által életre hívott szakmai érdekvédelmi együttműködés célja, hogy képviselje a magyarországi logisztikai- és vámszakma civil szervezeteinek érdekeit a CLECAT-ban, és hangot adjon álláspontjának az európai intézmények irányában.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Magyar Logisztikai Kapcsolattartó Bizottság (MLKB) a CLECAT tagjává vált. Ezzel az új tagsággal lezárjuk a CLECAT tagsági hálózatunk egy hiányzó láncszemét. Magyarország a logisztika szempontjából fontos tagállam, földrajzi elhelyezkedését tekintve pedig a multimodális tevékenységek sarokköve Európában. Bízunk a jó együttműködésben. Nagyon várom, hogy együtt dolgozhassak a HLCC tagjaival, és alig várom, hogy megismerhessem tagjait, akik a magyarországi logisztika fontos szereplői” – mondta Nicolette van der Jagt, a CLECAT főigazgatója.

Dittel Gábor, a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete – NiT Hungary ügyvezető főtitkára kiemelte: „CLECAT-tagságunk révén erősödhet a magyar közúti fuvarozás nemzetközi érdekérvényesítő ereje és ez hozzájárulhat a versenysemleges uniós piaci szabályozás fenntartásához, a kiegyensúlyozott működési környezethez és nemzetközi fuvarpiac stabilitásához. A hazai szállítási, szállítmányozási, logisztikai és vámszakmai érdekképviseleti szervezetek összefogásán alapuló CLECAT-kapcsolat pedig összességében az ellátási lánc biztonságának és a hazai szállítási és logisztikai szektor nemzetközi versenyképességének egyik legerősebb biztosítéka lehet.”

Az idén 30 éves Magyar Vámügyi Szövetség (MVSZ) fontosnak tartja, hogy tagjai érdekeinek képviseletében – a korábbi tapasztalataira alapozva – a CLECAT-on keresztül is eljuttassa a hazai tapasztalatokat, tagjaink javaslatait az Európai Unióhoz. A vámszakmai innovációk Európa versenyképességét mozdítják elő, s úgy véljük, hogy az EU jelenlegi jogalkotási folyamatában való részvételünk fontos hozzáadott értéket teremt a közép- és kelet európai álláspont képviseletének erősítésében. Ehhez teremt számunkra új lehetőséget a Magyar Logisztikai Kapcsolattartó Bizottságon keresztül a CLECAT Vám és Közvetett Adó Intézetének munkájában való részvétel.” – tette hozzá Tolnainé dr. Tóth Veronika, az MVSZ főtitkára.

„A CLECAT tagságtól azt várjuk, hogy legyen egy olyan logisztikai információáramlás Brüsszel és Magyarország között, valamint a magyarországi logisztikai szervezetek között, amelynek keretében ésszerű és hasznos javaslatokkal tudjuk egymás munkáját segíteni. Fel tudjuk hívni a brüsszeli jogalkotók figyelmét egyik-másik területen szükséges beavatkozási pontokra, ezzel tudnánk hazai és a nemzetközi logisztikai folyamatokat hatékonyabbá tenni.” – mondta el Bíró Koppány Ajtony, a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) főtitkára.

Dr. Doór Zoltán, a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke kiemelte: „Azt reméljük, hogy a logisztika szakmát érintő jogszabályokhoz és az EU által támogatott kutatásokhoz és innovációs információkhoz már az előkészítő fázisban hozzájutunk, s ezzel tudjuk segíteni a tagjaink felkészítését a változásokhoz.”

A HUNGRAIL Magyar Vasúti Egyesület, mint első számú vasútszakmai érdekképviselet kötelessége az ágazat érdekeit uniós szinten is elismert szervezeteken keresztül képviselni, közvetíteni. 2030-ra a közúti áruszállítás 30%-át vasútra kell terelni, mely hazánk esetében kb. 25 millió tonna áru vasútra terelését jelenti. „Az idő rövid, a szükséges intézkedések még hiányoznak mind európai mind nemzeti szinten, ezért minden eszközzel azon kell dolgoznunk, hogy meginduljanak a szükséges lépések a cél elérése érdekében. Ebben nyújthat segítséget nekünk a CLECAT, amely kiterjedt és beágyazott kapcsolatrendszerrel rendelkezik az európai jogalkotási rendszerben és több mint 50 éves tapasztalatával egyedülálló segítséget tud nyújtani számunkra.” – nyilatkozta Hódosi Lajos, a HUNGRAIL ügyvezető igazgatója.

Dr. Lányi Márton, a Magyar Szállítmányozók Szövetsége (MSZSZ) elnöke szerint a szállítmányozó szakma az áruforgalom tervezésének, szervezésének legfőbb letéteményese, amely fuvarozási ágazatokon átívelő módon növeli a megbízók hatékonyságát és hozzájárul a környezetvédelmi célok tudatosításához, zöld árutovábbítási technológiák elterjesztéséhez. „A rendszerben gondolkodás, kapcsolattartás, ismeretek megosztása elkerülhetetlen a szakmánkban. Az MSZSZ, hazánk egyetlen szállítmányozási szövetégeként célul tűzte ki az európai és globális együttműködések ösztönzését, amelyben a CLECAT tagság mérföldkőnek számít.”

 

CLECAT – a szállítmányozás és logisztika európai szócsöve

A brüsszeli székhelyű egyesületet 1958-ban hozták létre a Közös Piaci Fuvarozók Európai Kapcsolattartó Bizottságaként „Comité de Liaison Européen des Commissionaires et Auxiliaires de Transport du Marché Commun” néven.

A CLECAT elsődleges célja a logisztikai, szállítmányozási és vámszolgáltatási ágazat képviseletének erősítése és javítása Európában. A CLECAT a tagok érdekeit hangoztatja az EU szabályozás felülvizsgálata vagy javaslattétele során azzal a szándékkal, hogy egységes és zökkenőmentes nemzetközi kereskedelmi környezetet biztosítson, ahol a rakomány szabadon, biztonságosan és fenntarthatóan mozoghat.

A CLECAT több mint 19 000 vállalat érdekeit képviseli, amelyek több mint 1 000 000 alkalmazottat foglalkoztatnak a logisztikai, szállítmányozási és vámszolgáltatások területén. Multinacionális, közepes és kis szállítmányozók és vámügynökök egyaránt tagjai a tagságnak, így a szervezet a maga nemében a legreprezentatívabb.

E tekintetben az egyesület alapvető céljai a következők:

  • tagjainak képviselete az Európai Unió intézményeivel szemben;
  • a logisztikai, szállítmányozási és vámszolgáltatási szektor nevében az Európai Unió jelenlegi és jövőbeni jogszabályainak befolyásolása;
  • a logisztikai, szállítmányozási és vámszolgáltatási ágazat népszerűsítése az Európai Unió képviselői és általában a társadalom körében;
  • tanácsadás és tájékoztatás a tagoknak az európai uniós fejlesztések ágazatukat érintő hatásairól;
  • hozzájárulás az EU által támogatott kutatáshoz és innovációhoz a logisztika, a szállítmányozás és a vámszolgáltatások területén.

A CLECAT folyamatos párbeszédet folytat az Európai Bizottsággal és más uniós intézményekkel, például az Európai Parlamenttel és az EU Tanácsával a közlekedéspolitikai, logisztikai és vámügyi kérdésekben, és rendszeresen konzultál vele. A CLECAT tagja az EU Digitális Közlekedési és Logisztikai Fórumának, a Vámkereskedelmi Magas Szintű Párbeszédnek és a Vámkereskedelmi Kapcsolattartó Csoportnak, valamint a szállítás biztonságával foglalkozó különböző tanácsadó csoportoknak. A CLECAT a Comité Européen de Normalization (CEN) műszaki bizottságaival is kapcsolatban áll.

A CLECAT rendszeresen kapcsolatot tart számos egyéb szállítási ágazat képviselőcsoportjával, mint például feladókkal, hajótulajdonosokkal, kikötőkkel, expressz fuvarozókkal, intermodális/kombinált fuvarozókkal, légitársaságokkal, közúti fuvarozókkal és vasutakkal.

A CLECAT emellett számos iparági platform és egyéb kezdeményezés tagja, köztük az Európai Logisztikai Platformnak, a Globális Logisztikai Kibocsátási Tanácsnak és az ALICE Európai Technológiai Platformnak (Alliance for Logistics Innovation through Collaboration in Europe).

Forrás: https://www.clecat.org/

 

 

Kapcsolat:

Nicolette van der Jagt nicolettevdjagt@clecat.org

Dittel Gábor dittel@nit.hu

Tolnainé dr. Tóth Veronika tolnaine.tothvera@vamszovetseg.hu

Bíró Koppány Ajtony mlszksz@mlszksz.hu

Dr. Doór Zoltán z.door@mle.hu

Hódosi Lajos hodosi.lajos@hungrail.hu

Dr. Lányi Márton Marton.Lanyi@kuehne-nagel.com

KERESÉSHEZ KEZDJEN EL GÉPELNI, MAJD NYOMJON ENTERT