2022. február 21-én zárult le a közúti járművek paramétereiről szóló rendelet-tervezet első körös konzultációja, amely szerint az Európai Bizottság – a közúti lobbi támogatásával – engedélyezné a közúti járművek súlyát 40 tonnára és hosszát 45 lábra. A konzultációra beérkezett 224 válasz között csupán 5 vasúti érdekeltségű vállalat adta le véleményét a Bizottság felé, közöttük a HUNGRAIL is. Egyesületünk kiemelte a közúti járművek kapacitásbővítésének légszennyezettségre, közúti infrastruktúrára várható negatív hatásait, illetve a környezetbarát vasúti közlekedés versenyképességét csökkentő hatását.

hirdetés

 

Európában a közlekedési szektor a maga 25 %-os részesedésével az egyik legjelentősebb CO2 kibocsátó. A közlekedési szektoron belül a vasút környezetbarát jellegét kihangsúlyozva a HUNGRAIL leírta, hogy a közúthoz képest 30-szor, a légi közlekedéshez képest 50-szer kedvezőbb a vasúti közlekedés CO2 kibocsátása. Az Európai Unió által kitűzött klímacélok elérését Egyesületünk akkor látja megvalósíthatónak, ha az intermodalitás fejlesztése, valamint a közlekedési módok közötti egyensúly megteremtése felé mozdul el az uniós szabályozás. Ezért is látta a HUNGRAIL kiemelten fontosnak, hogy benyújtsa véleményét a Bizottság felé és ezáltal képviselje a hazai vasúti szektorban működő vállalatok érdekeit. Az első körös konzultációra beérkezett válaszokat és azokból készült statisztikákat a következő oldalon olvashatják el az érdeklődők: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13278-Commercial-vehicles-weights-and-dimensions-evaluation-_en

2022. április 26-án a Bizottság második körös, publikus konzultációt hirdetett a rendelet-tervezetről, amelyhez a kérdőívet bárki és bármely szervezet kitölthette július 19-ig. A HUNGRAIL ebben a körben is leadta állásfoglalását annak érdekében, hogy minél több olyan vélemény érkezzen az Európai Bizottsághoz, amely szerint a túlméretes tehergépjárművek engedélyeztetése helyett a vasúti fuvarozás előnyben részesítését kellene támogatni. Felkértük tagvállalatainkat is, hogy csatlakozzanak a kérdőív kitöltéséhez.

A konzultáció eredménye hamarosan elérhető lesz a fenti weboldalon. A rendelet-tervezet elfogadását 2022. negyedik negyedévre tervezi az Európai Bizottság

KERESÉSHEZ KEZDJEN EL GÉPELNI, MAJD NYOMJON ENTERT