Budapest, 2022. 03. 03. – Magyar Vasút
A Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal magyarországi szakaszának felújítása február 1-jétől Délegyháza és Kelebia között vágányzár mellett folytatódik. A Budapest–Kunszentmiklós-Tass–Kelebia (150-es számú) vasútvonal több évig tartó átépítésének első menetrendi üteme idén április 30-ig lesz érvényben. Ebben az időszakban a vonatok csak Budapest és Délegyháza között közlekednek. A déli szakaszon Kelebia–Harkakötöny útirányon kerülnek a tehervonatok – a Magyar Vasút is itt járt.
hirdetés
Február első napjától alapvetően megváltozott a 150-es számú vasútvonal képe, miután megkezdődött a 150-es vonali, évekig tartó vágányzár. Az átépítés első munkáit a Délegyháza–Kelebia szakaszon kezdték meg, a felsővezeték lebontása az első lépés.
A vonalon a személyvonatok egyelőre a főváros és Délegyháza között járnak, áprilistól viszont már ezen a részen is pótlóbuszozni kell.
Érdekesebb azonban a tehervonatok sorsa, hiszen Kelebia igen forgalmas vasúti határátkelő. Mivel az alternatív útvonalként felmerülő röszkei vonal felújítása még nem készült el, ezért a teherforgalom – korlátozottan – egy darabig még Kelebián zajlik. Méghozzá izgalmas megkötésekkel: a vonal Kiskunhalastól délre fekvő szakaszán kizárólag dízelvontatással, állomástávolsági közlekedéssel, és csak este hét és reggel hét között, vagyis az esti, éjszakai, kora reggeli órákban. A teherforgalom csomópontja a környéken Kiskunfélegyháza lett, itt gyűlnek fel az éjszakai slotot váró tehervonatok és dízelgépek. Hogy minél több hely legyen Félegyen, az ott tárolt tehervagonokat elvitték a 140-es vonal elhagyatottabb vasútállomásaira.
Megmaradt a vonal középső szakaszán a stratégiai fontosságú, nagy forgalmakat lebonyolító foktői növényolajgyár kiszolgálása. Az üzem ellátása a vágányzári években folyamatos lesz, Kiskőrös észak vagy dél felől mindig elérhető marad vasúton. A jelen rend szerint a foktői vonatok Kiskunhalas irányából járnak ki, az állomáson két vágányt erre a célra tartanak fenn.
A teherfuvarozó vasúttársaságok folyamatosan figyelik a lehetőségeket. Amíg lehet Kelebián vonatozni, addig sokan fognak kitartani ott a végsőkig, néhányan pedig alternatív útvonalak után néznek. De a váltásra egyelőre csak az a társaság kényszerül, amelyik konkrétan nem tud a célállomására közlekedni. Ilyen elegyre példa az Eurogate bajai tartályvonata. A Floyd, majd új tulajdonosa után Eurogate már másfél évtizede végzi a bajai egyik iparvágány kiszolgálását heti 5–15 tartálykocsival. A vonat általában a Soroksári út–Kiskunhalas–Baja útvonalon közlekedik, időnként, rövidebb időszakokra pedig kipróbálták a dunántúli 46-os és 154-es vasútvonalon vezető irányt is. Mivel az egész úton dízelmozdonnyal megy ez a vonat, nem gond, ha több a dízeles szakasz az útvonalon. A jelen helyzetben a menet átköltözött a Dunántúlra: a Soroksári út és Baja között a már megtapasztalt 46-os vonalat használják, Sárbogárdon és Bátaszéken át. Az első ilyen vonatpár körülbelül egy hónapja le is közlekedett.
A VPE Vasúti Pályakapacitás-elosztó Kft. adatai szerint a terelés első heteiben hetente átlag hetven vonat közlekedett le a Kelebia–Harkakötöny (és tovább Kiskunfélegyházára) szakaszon – a napi tíz vonatba a gépmenetek is beleértendők. Ugyanakkor az elegyáramlás némileg felgyorsult (legalábbis a vágányzár előtti időszakhoz képest), de még így is elmarad a tervezettől. A megelőző hetek 39 perces tervezett és 82 perces tényadatával szemben február 21-ig a 47–51 perc terv és a 64–72 perc tényadatok voltak jellemzők.

Kocúr Bácsalmáson: a Retrack üres foktői gabonavonata Gyékényesről Dombóvár-Baja felé jár, Bácsalmásig viszik el, ide meg jön érte a DB Cargo gépe, amikor aktuális nekik a dolog

Kiskunhalas és Kelebia között félúton, Kisszálláson is depózzák a zúzottkövet

Balotaszálláson felhalmozott, a leendő felsővezetéket tartó oszlopok

Balotaszálláson felhalmozott, a leendő felsővezetéket tartó oszlopok

Vágányzári tájékoztató Soltvadkerten

Bár innen szolgálják ki Foktőt, Kiskőrösön rendesen szétkapták az állomást
Borítókép: Kelebián néhány tehervonat lézeng napközben. Itt állomásozik a 228-as Szergej, a gép nappal is hozza-viszi a vonatokat Kelebia és Szabadka között
Fotók: Vörös Attila, a felvételek február 18-án készültek
Az írás a kétheti Magyar Vasút lapban jelent meg, amely a vasúti szektor első számú vasútgazdasági lapjaként naprakészen tájékoztatja olvasóit a vasúti ágazat híreiről, és javítja a szektor reputációját a döntéshozók és a széles közvélemény körében. Az olvasók rálátnak arra a közös építkezésre, amelynek célja egy tisztább közlekedési rendszer kialakítása. Aktuális információkkal, a döntéshozók és valamennyi érintett, valamint a vasút iránt érdeklődő olvasók hiteles, objektív, naprakész tájékoztatásával segít a lap az eligazodásban a vasúti piacon.
A minden páratlan hét csütörtökén megjelenő lap az alábbi terjesztőknél érhető el: http://bit.ly/MagyarVasut
Előfizetés és további információ: hungrail@hungrail.hu