Egyesületünk szervezésében a 2024. július 18-tól hatályos, új TENT-T rendelet módosításait vettük górcső alá a legutóbbi Vasútakadémia Fórumon. Pontosabban első ízben a legfontosabb, vasúti szektort is érintő változások kerültek napirendre, ugyanis a több mint 200 oldalas rendelet számos módosítást tartalmaz a 2013-as iránymutatásokhoz képest.
Dr. Gábor Marcell, az Építési és Közlekedési Minisztérium Vasúti Infrastruktúra Főosztályának vezetője bemutatta a szabályozás kontextusát és a legfontosabb hálózati változásokat. Az új rendelet értelmében a törzshálózati elemek megvalósítási határideje maradt 2030, az átfogó hálózat megvalósítási határideje pedig továbbra is 2050. A kettő között ugyanakkor megjelent 2040-es megvalósítási határidővel egy úgynevezett kiterjesztett törzshálózat is. Fontos változás, hogy a törzshálózati folyosók (CNC) és a vasúti árufuvarozási folyosók (RFC) európai közlekedési folyosókká (ETC) olvadnak össze, illetve az sem mellékes, hogy a brit, orosz és fehérorosz TEN-T szakaszok törlődtek a rendszerből.
Gecse Gergely, az ÉKM Vasúti Infrastruktúra Főosztályának vezető-kormányfőtanácsosa többek között a TEN-T vasúthálózat főbb magyarországi módosításait ismertette, illetve bemutatta a legfontosabb vasúti infrastruktúra műszaki előírásokat és határidőket. Kiemelte, hogy bár a törzshálózat magyar szakaszának hossza csökkent, új törzshálózati szakaszokat jelöltek ki, mint a Székesfehérvár-Nagykanizsa-Gyékényes, Pusztaszabolcs-Székesfehérvár és Zalaszentiván-Nagykanizsa szakaszok. A TEN-T kiterjesztett törzshálózatban pedig közel 1200 km magyar szakaszt jelöltek meg.
Obreczán Mátyás, a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet NKS projektmenedzsere ismertette a szervezet által folytatott Nemzeti Közlekedési Infrastruktúra-fejlesztési Stratégia (NKS) jelenlegi helyzetét, és az EU-s elvárásokat. A projektvezető kiemelte, hogy az elvárás többek között az, hogy készülnie kell egy olyan forgalmi modellnek, amit éves szinten folyamatosan követnek és adatokkal töltenek fel. A KTI időszakosan felülvizsgálja az eredményeket a gyűjtött adatokkal, melynek segítségével frissíteni lehet majd a modellt.