Az elmúlt napokban, hetekben a BKV minden munkatársa a budapesti közösségi közlekedés – lehetőségekhez mért – zavartalan fenntartásán dolgozott függetlenül munkakörétől, beosztásától, szolgálati helyétől. Ennek érdekében a közlekedési társaság számos intézkedést vezetett be, összhangban a tisztifőorvos, a kormányzati operatív törzs, a fővárosi operatív törzs, valamint a megrendelő BKK javaslataival. Fontosnak tartják leszögezni, hogy minden intézkedést, amelyet a dolgozók megóvására vezettek be, egyben az utasok egészségének megóvását is szolgálja, valamint azt a célt, hogy ebben a rendkívüli helyzetben a közösségi közlekedés üzemeltetésével hozzájáruljanak Budapest működésének fenntartásához.

Mivel a járványok terjedésének egyik sajátossága, hogy növekedésük legideálisabb közege, ha sok ember egyszerre tartózkodik azonos helyen – a közösségi közlekedés jellegéhez hasonlóan –, a BKV érzi ennek felelősségét, ezért minden lehetséges eszközt felhasznál a prevenció érdekében. Az első pillanattól megindult az egyeztetés a lehetséges intézkedésekről. Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója és a BKV menedzsmentje azonnal akcióterv összeállítását kezdeményezte, amelyet széles körű, minden nagyobb szakterület részvételével tartott egyeztetések előztek meg.

„Minden intézkedésünk, amit dolgozóink megóvására vezettünk be, egyben utasaink egészségének megóvását is szolgálja, valamint azt a célt, hogy ebben a rendkívüli helyzetben a közösségi közlekedés üzemeltetésével hozzájáruljunk Budapest működésének fenntartásához. Ehhez és a járvány terjedésének lassításához elengedhetetlen, hogy a bevezetett szabályokat mindenki betartsa”– fogalmazott a BKV vezérigazgatója.

A koronavírus-járványhoz kapcsolódó intézkedések részeként a több ezer fővárosi buszvezető védelme érdekében átmenetileg az autóbuszokon és a trolibuszokon a járművezetők nem nyitják az első ajtót. A járatokra a második és a harmadik (továbbá csuklós buszok esetében a negyedik) ajtónál lehet felszállni. A buszok első részét kordonnal zárják el, hogy az ajánlott távolság tartható legyen a fertőzésveszély elkerülése érdekében. Azokat, akiket eddig elkerültek az erről szóló hírek, hangbemondás figyelmezteti a járműveken. Folyamatosan dolgoznak azon, hogy a járművezetőket az eddig meghozott intézkedéseken túl közvetlen védőeszközökkel (maszk, gumikesztyű és fertőtlenítő) is ellássák: a kollégák részére hétfőtől megkezdik a kézfertőtlenítők kiosztását. Nemcsak a forgalomban dolgozó kollégáink védelméről kell gondoskodniuk, hanem mindazokról is, akik a telephelyeken végzik a közösségi közlekedés fenntartásában elengedhetetlen feladataikat. Az ő védelmükre valamennyi telephelyen folyamatban van érintés- és vízmentes kézfertőtlenítő automata kihelyezése, valamint minden mosdóban (telephelyeken, irodaházakban, végállomásokon) fertőtlenítő hatású kéztisztító áll rendelkezésre

A BKV Zrt. járművekre vonatkozó takarítási rendje jelenleg is tartalmazza a járművek rendszeres vegyszeres, fertőtlenítő jellegű takarítását, aminek része a vezetőállások napi rendszerességű fertőtlenítő takarítása. A koronavírus-járványt megelőző intézkedések keretében elrendelték az utasokkal érintkező felületek napi fertőtlenítő takarítását is. A korábban a metrókon, valamint a mozgólépcsők korlátjain alkalmazott technikát kiterjesztették a legnagyobb utasforgalmat lebonyolító, nagykörúti vonalon éjjel-nappal közlekedő Combino villamosokra is. Így azok utasokkal érintkező felületein a Resysten Hungary Kft. higiéniai bevonata képez plusz védelmet: a fotokatalitikus – mesterséges fénnyel is működő – titán-dioxid bevonat hatására kilencven százalékkal csökken a szennyezettség, és ezzel a kórokozók megjelenésének esélye is.

forrás: BKV kommunikáció

fotó: Szájmaszkot viselő utas a budapesti metróban. MTI/Szigetváry Zsolt

KERESÉSHEZ KEZDJEN EL GÉPELNI, MAJD NYOMJON ENTERT