Jordán Ferenc hálózatkutató biológus a magyar sajtóban elsőként szólt arról, hogy baj lehet, s csupán fél évvel később itt vagyunk a koronavírus miatt bezárkózva. Az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetét vezető tudós most azt mondja, fájdalmas időszak jön, de muszáj tanulnunk belőle, mert ha nem, ennél is durvább vírusok jönnek. S hogy mi a tanulság? Minek vannak egyáltalán vírusok? Miért nem jó, ha a kormány arrogáns és kapkod? Meddig fog tartani? A tudós szerint, ha nem mozgunk, úgy két hónapig, a Háború és békét tehát nem érdemes most levennünk a polcról, de érdemes egy-két Rejtőt betárazni.

Az emberiség jövőbeli egészségügyi kilátásaival kapcsolatos interjút készített a Válasz online készítette Jordán Ferenccel. Jordán szerint az egyre növekvő létszámú emberiség egyre sűrűbben él, a mobilitása pedig jelentősen megnőtt az elmúlt évszázadban. Ezek a tényezők mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy-egy új járvány elképesztő sebességgel söpörjön végig a Földön. Az új koronavírus kordában tartásában a legnagyobb nehézség az, hogy az esetek többségében nem okoz tüneteket, vagy annyira enyhe választ vált ki, hogy az illető néhány nap alatt lábon kihordja. A vírus veszélyességét azonban az is jelzi, hogy a tünetmentes hordozók is terjesztik, akiknek a száma nehezen meghatározható, jelen ismereteink szerint csak tömeges teszteléssel kivitelezhető. Jordán felhívja a figyelmet, hogy a koronavírus eddig a fejlettebb, járványügyben tapasztaltabb és felkészültebb földrészeket érintette, de valószínűleg semmi sem fogja megállítani, hogy Afrikába is megérkezzen. Az idei járvány a biológus szerint egy kiváló főpróba a későbbiekben esetlegesen jelentkező, jóval nagyobb pusztítás okozására is képes kórokozókra. Akarva-akaratlanul sokat fogunk tanulni a SARS2-járványból, a hatékony izolációs, terjedést lassító intézkedések mellett a globális mobilitásunk kényszerű csökkentése is ide tartozik.

A kutató megerősítette, hogy a hatékony vakcina kifejlesztése évekbe telhet. Bár a megfelelő szer már akár idén is rendelkezésünkre állhat, a gyógyszereket, és különösképpen a vakcinákat nagyon alapos laboratóriumi és élőlényeken végzett tesztelési folyamatnak kell alávetni. (Nem az interjú része, de szintén a napokban jött a hír, hogy magyar kutatókonzorcium egy nem-oltás jellegű hatóanyag kifejlesztésén kezdett el dolgozni az ITM támogatásával. A számos hazai top labort felvonultató konzorciumot az ELTE Immunológiai Tanszékének vezetője, a Természettudományi Kar dékánja, Kacskovics Imre irányítja. A vele készült interjút a portfolio.hu közölte. Az általuk kifejlesztett szer egyrészt hamarabb rendelkezésre állhat a hatékony vakcinánál, másrészt az egyéb egészségügyi okokból nem oltható betegeknek, a társadalom 5–10 százalékának is segítség lehet.)

Jordán kiemelte a politikusok, cégvezetők az átlagnál nagyobb kitettségét a betegségre. Ők kevésbé tehetik meg, hogy mindig otthon maradnak, nem kerülhető el minden tárgyalás, közszereplés. A döntéshozói rétegnek ezért kiemelten fontos a már megismert higiénés intézkedések alkalmazása. Az egyéni áldozatokat pedig meg kell hozni bármely szinten a járvány lassítása, leküzdése érdekében.

forrás: valaszonline.hu, portfolio.hu

KERESÉSHEZ KEZDJEN EL GÉPELNI, MAJD NYOMJON ENTERT